BİZ KİMİZ?

GastroEventsGroup, gastronominin farklı dallarında, sektörün ihtiyaçlarını karşılamak için yola çıkmış kadın girişimidir!
Aldıkları gastronomi eğitiminin ardından, hayallerinin peşinden giden 2 kadın girişimci Hande ve Gamze’nin lezzet dolu yolculuklarının nasıl başladığını merak ediyor musun?

Hande, İstanbul’da doğdu. Ailesinin havacılık sektöründe çalışması sayesinde dünyanın birçok kültürünü çok erken yaşta tanımaya başladı. Güney Afrika’dan Uzakdoğu’ya, Amerika’dan Avrupa’ya yaptığı geziler onun için faklı  kültürleri tanımak kadar farklı lezzetleri keşfetmek anlamına da geliyordu.

Farklı kültürlerin ona kattıklarıyla ve her geçen gün artan gastronomi merakı ile beraber, önce İstanbul Üniversitesi’nde İşletme Fakültesine ardından Galatasaray Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümüne devam etti ve içindeki yemek aşkını pekiştireceği ”dünya yemek kültürü ve tarihi” tezi ile yüksek lisanstan mezun oldu.

Yemeğin sadece yemekten ibaret olmadığını, kültürün, coğrafyanın, toprak tipinin, yemek yeme alışkanlıklarının ve genetik özelliklerin bile yemek kültürünü etkileyen faktörler olduğunu gözlemleyen Hande, keşfedilecek daha çok şeyin olduğunu biliyordu.

Üniversite yıllarında Los Angeles Marriot Otel’de 5 ay staj yaparken hayalindeki mesleğin bu olduğunu anlamıştı. Ancak önce İstanbul Üniversitesi’nden mezun olması gerekiyordu. Marie claire, Divan Otelleri, E&E Kariyer Danışmanlık şirketi, Avea İnsan Kaynakları, Tırsan Global yurtdışı ilişkileri ve son 6 yılında da Koç grubunda çeşitli işlerde görev aldıktan sonra artık tutkularının ve hayalinin peşinden koşmak için bir karar aldı. Hayalini kurduğu sektöre en başından giriş yaptı. MSA profesyonel aşçılık “chef and owner” programı dahil oldu. Orada, GastroEventGroup’u kuracağı ortağı Gamze’yle tanışmasını sağlayacağı yer olmuştu.

Hande MSA’dan başarıyla mezun olduktan sonra Türkiye’nin en önemli şeflerinden olan Şemsa Denizsel’in mutfağında çalışma fırsatı yakaladı. 10 yıllık kurumsal şirket deneyimine burada edindiği tecrübeyi de ekleyen Hande, ortağı Gamze’yle birlikte küçüklüğünden beri tutkunu olduğu sektörün ihtiyacına yönelik çözümler bulmak için kariyerlerinin en önemli adımını attılar ve GastroEventGroup’u kurdular.

Hande bugün hem şirketinin faaliyetleriyle ilgilenirken hem de kurumsal şirketlere yemek Workshop’ları düzenliyor, kadın istihdamına yönelik sosyal sorumluluk projelerinde görev alıyor, Türkiye’nin önde gelen dergilerine özel yemek yazıları tarifler ve yemek kültürü hakkında içerik üretirken, özel ilgi alanı olan seyahat ve restoranlar hakkında tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor.

Gamze, Trabzon’da doğdu. Gamze, dünya lezzetleriyle tanışmasında ve mutfağa ilgi duymasında küçükken ailesiyle gittiği seyahatlerin büyük etkisi olduğunu düşünüyor.

Bilkent Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi okuduktan sonra Amerika San Diego State Üniversitesi’nde hem Business Global Practice hem de Pazarlama ve Medya üzerine eğitim aldı. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre reklam ajanslarında çalıştıktan sonra kariyeri için büyük bir adım atarak Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’de çalışmaya başladı.

DEİK’de Güneydoğu Avrupa Bölgesi ve Dünya Türk İş Konseylerinde Koordinatör Yardımcılığı görevlerinde çalıştı.Türkiye’nin ihracatını arttırmaya katkı sağlamak ve iş geliştirme çalışmalarına destek olmak amacıyla birçok toplantı ve organizasyonun koordinasyonunda görev aldı. Buradayken gittiği yurt dışı gezilerinde dünya mutfaklarını yakından inceleme ve deneyimleme fırsatı buldu.

Radikal bir kararla işinden ayrıldı ve ailesinin de desteği ile birçok kez kapısından döndüğü Mutfak Sanatları Akademisi’nde hayallerini gerçekleştirmeye karar verdi. MSA’da Profesyonel Aşçılık ve Yiyecek İçecek İşletmeciliği eğitimi aldı. Okuldan sonra zorunlu stajını okulun Workshop mutfağında tamamlarken stajı boyunca farklı workshop etkinliklerinde görev aldı ve farklı ülkelerin mutfaklarının reçetelerini
öğrenme şansı buldu.

Sosyal sorumluluk projeleri içinde yer alarak kadın istihdamına yönelik mesleki farkındalık yaratmak ve katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin çeşitli illerinde workshop eğitimi veren Gamze, bugün hala kurumsal şirketlere İngilizce ve Türkçe yemek workshop’ları düzenliyor. Şimdi ise MSA mutfağındayken tanıştığı Hande’yle birlikte kurdukları GastroEventsGroup ile hayallerindeki yemek yapma aşkını bambaşka bir boyuta taşıyarak yepyeni bir yola çıktı.